Sławek sobczukTo cykl wykładów jakie zaprezentujemy na tegorocznym Slocie .

Wolność jest zagrożona i musimy o nią codziennie walczyć .

W jaki sposób obronić ja w znaczeniu społecznym ,duchowym i medialnym.

Czy musimy budować „ barykady „ , Czy Majdan był potrzebny ?

Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedz razem z Wami.

ŚWIADECTWO

Nikt walczący po żołniersku nie wikła sie w kłopoty koło zdobycia utrzymania , zeby przypodobać sie temu , kto go do armi zaciągnął .
Więc bądż frontmenem w swojej służbie I pamietaj , że będą kłopoty.

Ewangelia we współczesnej kulturze ma różne oblicza. Spotykamy to słuchając różnych kazań na ten temat z taką próbą wyjaśnienia, wytłumaczenia tego zagadnienia : tematu : jaka wiec powinna wyglądać skuteczna ewangelizacja w istniejacej , popkulturze, subkulturze ? . Jak wpasować sie z tą niewygodną dla wielu ewangelią w życie człowieka , ktory wcale jej bynajmniej nie szuka.

Kiedy myślę na ten temat nasuwa się pytanie na poczatek : czy gdyby Jezus przyszedl w 2016 r do mojego miasta i zwiastowal by nam ewangelię właśnie teraz , czy coś by zmienił ? co wyrzucił i co dodał . Biblia mowi , w liście do Galacjan , ze gdyby ktoś przekręcił ewangelie Chrystusową to niech będzie przeklety. Więc mamy tu dość mocne ostrzerzenie dla wszystkich . Nie ma swobodnej interpretacji tekstu Słowa Bożego . Tak naprawde już teraz nie możemy nic dodać I nic ująć z Ewangelii .Ale zmieniły się czasy i kultura w której żyjemy , mentalność odbiorcy. ( przyklad ) pamietam lata temu miała miejsce ewangelizacja w Rybniku : dziewczyny z lokalnego kośćioła rozdawały traktaty w formie ksiażeczki listu pt . List do Ciebie . Wyszedł wtedy chlopak z bramy z takim dużym irokezem ( zreszta mój wielki przyjaciel ) I on rozdarł tę ksiażkę bo był przekonany , że to jest naprawdę list , że w końcu ktoś napisał do niego. Miałem okazje mieć póżniej nie jedna , a wiele rozmów z tym chłopakiem

Jakie okoliczności temu towarzyszyły . Wiemy ,ze Jan Chrzciciel został ścięty w celi , a jego głowe podano zleceniodawcy na misie ( tacy ) .Jan Chrzciciel był ewanglistą I pełnił role misjonarza na pełnym etacie .Spotykał się z Herodem I mówił mu : nie wolno Ci sie wiązać seksualnie z żoną twojego brata Filipa. Wiemy , że Herod na swój sposób lubił Jana Chrzciciela ( być może “ lajkował “ by jego wypowiedzi , jednakże odczuwał niepokój za każdym razem gdy go słuchał . Dzisiaj widzimy sceny mordowania chrześcijan i wszystko jest nagrywane na nośnikach medialnych . Możesz więc na drugim końcu globu obserwować egzekucje chrzescijań , być tego cichym świadkiem ,ponieważ świat zmniejszył się do rozmiarów globanej wioski właśnie przez media .
Pan Jezus przyjdzie w glanach . ( tekst napisany na murze )

Nie wydaje mi się by ten tekst, który widzialem wiele lat temu obrażal Boga. Osobiscie uważam , ze jest tu takie swoiste nawalanie do integracji Boga z wspołczesnym pokoleniem .Czy naprawde rodzic rozumie swoje dzieci ? może wejsć w ich buty gdy one są w szkole ? matka w " szpilki " swojej córki na dyskotece , a ojciec w kamasze swojego syna na poligonie ? Jaką mamy tożsamość z tym pokoleniem ?. Jesus powiedział swoim uczniom ,że będziemy życ w czasach gdzie wszystko będzie oczywiste . Oczywiste i jawne Ten przykład jest wymowny . Można powiedzieć od tej chwili już nie ma tajemnic . Portale społecznościowe takie jak fb ,aż huczą od przesytu informacji . Wystarczy być sobą . Nie musisz zbyt wiele mówić o sobie by inni wiedzieli o tobie . Nawet jeśli ludzie wokół nic nie mowią przy tobie, to bądź pewny , ze robią to za twoimi plecami.

Jednakże wiedza o tobie nie koniecznie jest informacja o twojej wierze

Bądż jak niepohamowany człowiek !!!

Nie możesz nie być sobą , mozesz być tylko sobą . Nie możesz ucieć od samego siebie. Możesz starać się być podobnym do kogoś innego , ale twoje prawdziwe ja da I tak o sobie znać . Jeśli lubisz coś robić stanie się to twoim nawykiem , wzorcem twojego życia . Nawet jesli twoja praca nie pozwala ci wyrazic swoje prawdziwe ja I tak znajdziesz sposób by to robić. Bez wzgledu na to jaki jest zakres twoich obowiazków.

Więc znajdż taki sposób by innym powiedziec swoje świadectwo . Świadectwo twojego nawrócenia , świadectwo twojej wiary , w co naprawdę wierzysz.

Czym jest misja ? Jaka jest definicja misji , co to wlaściwie jest ? Misją moze być : wielokierunkowe działania oparte na chrześcijańskich wartościach na rzecz osób wykluczonych społecznie , rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej ze szczególnym uwzględnieniem ich potrzeb i oczekiwań na przyklad dzieci, oraz młodzieży wybranego rejonu miasta. ( lokalnej spoleczności ) może to dotyczyc jakiejś wybranej grupy społecznej np. subkultury .

( tatarstan I daleka Syberia )

W latach 90 mialem okazje uczestniczyć w kilku takich wyjazdach misyjnych do republiki Tatarstanu i na daleka Syberie .ByŁ to proces misji I ewangelizacji rozłozony w czasie na kilka lat . Jedna osoba wchodziła w prace I trud drugiej osoby . Werset z Bibli to tłumaczy : jeden sieje, a drugi podlewa , ale to Bóg ostatecznie daje wzrost .Więc nic nie znaczy ten który sieje I ten który podlewa , lecz Bóg który daje wzrost. To nie było proste tak się zazebiac . Podczas jednego z wyjazdów na Syberie koleja trans – syberyjską poznaliśmy studentow z Republiki Chin . Wlaśnie wracali do domu .Rozmawialismy o wierze spytalem jednego z nich w co wierzy , nie za bardzo potrafił mi to wytlumaczyc . To było dla niego trudne pytanie .Spytalem wtedy czy ten bog nazywa sie tien hua - byl ogromnie zaskoczony !!! moim webmasterem stronki Azyland jest obywatel Wietnamu przyjaciel , który wcześniej mówił mi o tym bogu – stąd moja wiedza. Nie krytykuj “ idz z nim do zródła jego wiary “ a potem powiedz mu w co ty wierzysz. Skonfrontuj to z prawdą Ewangelii.

Myśle,że w procesie ewangelizacji oraz misji powinna nam towarzyszyc ( postawa serca i postawa ciała ) musimy umieć pochylic sie nad tą osobą do ktorej chcemy dotrzeć. Tu nie ma drogi na skróty , łatwych I prostych rozwiazań. Czy jesteś gotowy wydeptać z nim jego scieżke jego życia , przejsć tę droge jego uzdrowienia, oczyszczenia . Przejsć scieżkę jego smierci do sciezki ? .. Przejsc z punktu A w ktorym jest do punktu B w którym powinien sie znalezc. ? I dac mu nadzieje na sposób wyjscia .

( taniec “ glupca “ )

Wszyscy wiemy jak król Dawid tańczył przed Arka Przymierza. W pewnym momencie zdejmuje swoje szaty króla , swoją pozycje, swoje atrybuty władzy I przed ludżmi zaczyna swój taniec . W tym tańcu jest sporo emocji , nie jest to specjalnie na te okazje wyszukany taniec , brak tu trudnych ukladów , nie widzimy wyćwiczonych kroków tanecznych , ale zwykły , niezwykły “ taniec glupca “ . Król Dawid ubrany byl w zwykly lniany efod , a córka Saula widząc, obserwując podskakujacego Dawida wzgardzila nim w sercu .
W misji I ewangelizacji nie może być w nas nic zakrytego , musimy podjać takie ryzyko I wystawic sie na pokaz na ocene ze strony innych osob, wierzacych I niewierzacych byc może na drwine , być może I na śmiech.

Apostol Paweł mówi , że nie ma w nas nic zakrytego, co miałoby byc ukryte . Musimy być transparentni w swoim przekazie bo tylko taki przekaz jest autentyczny I czytelny . Krol Dawid powiedział , że jest gotów jeszcze bardziej sie upokorzyć , przed swoimi niewolnicami , przed ktorymi I tak slawę by zyskał

( zakady karne I detox )

Dokładnie 2 lata temu zostalismy zaproszeni do Chorwacji . BraliŚmy udziaŁ w takim projekcie misyjnym “ Ewangelia na ulicy “ Odwiedziliśmy wtedy duze centra osrodki chrześcijańskie.Podczas tych sesji , spotkań brała udział mlodzież katolicka , studenci , siostry zakonne. 5 dużych miast , w każdym piekne budynki , sale wykladowe . Mówilismy o naszej relacji z Bogiem o ewangelizacji.

Odwiedzilismy Zagrzeb piękną katedre . Mój przyjaciel jak zwykle na takie spotkania ubrany był w glany , kurtke ze skóry , na głowie mial dredy , a boki wygolone. Gdy weszlismy do katedry przed wykładami , ochraniarz nie chciał go wpuścic do środka wtedy ktoś powiedzial “ on jest ochrzczony “ . To bylo ciekawe I śmieszne .

Nikt nie przyszywa laty ze świerzego sukna do starego plaszcza .W przeciwnym wypadku to nowe uzupelnione odrywa sie . Nikt tez nie wlewa mlodego wina do starych buklakow .W przeciwnym wypadku wino rozerwie buklaki I zmarnuje sie . Najbardziej tajemniczy tekst . Zawsze zastanawialem sie co mogą oznaczac te wersety : mimo twoich motywacji I checi calkowity ostateczny efekt jest dosc słaby . Wino sie rozlewa , buklaki pękają , lata odrywa sie . Inaczej mówiac calkowita porażka I dwukrotna strata.

Jezus Chrystus wzbudza z martwych Łazaza. Bardzo ciekawe jest to iz Pan życia I śmierci stoi przed grobem I prosi ludzi by to oni odsunęli ten kamień . Jezus chce współpracować z nami w procesie uzdrowienia, ewangelizacji I misji . Daj Bogu I sobie szanse uczestniczyć w tym dziele procesie . To nie było trudne dla Jezusa Chrystusa wskrzesic Łazarza, przywrócic go ponownie do życia tym bardziej to nie bylo zbyt trudne odsunąć ten kamień, który stał na tej drodze Więc naucz sie wspólpracowac z Bogiem w tej sluzbie. Zrób to co mozesz na te chwile, a bądż pewny , ze Bóg zrobi calą reszte.Jesli coś poszło nie tak , jesli cos nie wyszło jak powinno , wróć na to miejsce . Zacznij jeszcze raz , bądż świadomy , ze Bóg jest Bogiem drugiej szansy dla wszystkich . Spotkaj sie w tym samym miejscu I bądż pewny , że jeśli chodzisz w glanach , to Jezus Chrystus przyjdzie w glanach do Ciebie . On wejdzie w twoje buty wejdzie w te sytuacje w to zdarzenie w którym teraz jesteś I naprawdę zmieni je , uzdrowi , I zrozumiesz , że w tej drodze wcale nie jesteś sam .